Darmowa dostawa od 149 z!!

Kawa pod dripa

Drip to jedna z przelewowych metod parzenia kawy. To sposobność do tego, aby wydobyć pełnię potencjału z pełnych smaku ziaren kawowca. Do tej metody zaparzenia wykorzystuje się specjalne urządzenie, które podgrzewa wodę i zalewa nią kawę lub ceramiczne bądź szklane naczynie z otworem na spodzie. Stawiane jest ono bezpośrednio na filiżance, do której trafia kawa po zaparzeniu. W obu przypadkach będziemy mieć do czynienia z urządzeniami o różnych wielkościach, dzięki czemu będziemy mogli przygotować jedną lub więcej porcji kawy.

Kawa pod dripa – jak wykorzystać pełny potencjał?

Najlepszy smak kawy pod dripa uzyskamy, jeśli wykorzystamy świeżo palone ziarna. Warto pamiętać jednak o tym, że bardzo ważna w procesie przygotowania kawy jest grubość ziaren po zmieleniu. Jeśli wybierzemy małe ziarna to woda będzie wolniej przepływała przez kawę, czego efektem może być dłuższy czas zaparzania. W takiej sytuacji do napoju przeniknie znacznie więcej drobinek, co spowoduje, że będzie on mniej klarowny. Natomiast w przypadku grubych ziaren przepuszczą one przez siebie wodę, przez co kawa będzie słaba i pozbawiona smaku, a jednocześnie będzie zawierała mniejsze ilości kofeiny. Najlepiej będzie, jeśli wielkość ziaren odpowiadać będzie gruboziarnistemu piaskowi i mieć wielkość około 1 – 1,5mm.

Proces parzenia – bardzo istotny w przypadku kawy pod dripa

W pierwszej kolejności warto sprawdzić pojemność kubka, aby uniknąć przelania. Kubek o pojemności 300ml będzie odpowiedni dla około 18 gramów kawy. W przypadku gdy wolisz słabszą lub mocniejszą kawę możesz zastanowić się nad innymi proporcjami. Po wstępnych przygotowaniu możemy przejść do procesu samego zaparzania.

W pierwszej kolejności zaczynamy od przelania gorącą wodą samego filtra do kawy, co zabezpieczy przygotowany napój przed papierowym posmakiem. Dalej – wsypiemy zmieloną kawę do filtra i wlejemy taką ilość wody, aby przykryć kawę. Po upływie 30 sekund ziarna nasiąkną. Następnie dolewamy pierwszą porcję płynnymi, kolistymi ruchami i czekamy aż spłynie. Etap ten powinniśmy powtórzyć 2-3 razy. Całkowity czas potrzeby na zaparzenie wynosi 3-4 minuty. Dłuższy okres czasu może oznaczać, że ziarna zostały zbytnio zmielone.

Po spłynięciu całej wody do kubka, będziemy mogli delektować się przepyszną i aromatyczną kawą. Warto zaczekać jeszcze chwilę, aby w pełni poczuć jej smak.

envelopephonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram