Blog - Czym różnią się popularne metody parzenia?
Poranek bez kawy dla wielu to ziszczenie najgorszych koszmarów. Niektórych równie mocno przeraża wybór sprzętu do domu i metody parzenia kawy, która idealnie spełni się w naszej rutynie, jak i zaspokoi wymagania poszukującego kawosza. W krótkiej podpowiedzi o różnicach parzenia kawy w ekspresie, kawiarce
i french pressie, postaram się rozjaśnić plusy i różnice danych metod.
kawiarka
Zacznijmy od klasyki, czyli małego i poręcznego urządzenia, bez którego żaden Włoch nie może nazywać się Włochem. Kawiarka występuje w wielu rozmiarach, wariantach kolorystycznych, jest produkowana z różnych materiałów (więc jest w opcjach dla każdej kuchenki) oraz w sprzedaży ma ją wielu producentów. Chociaż niewątpliwie tym najpopularniejszym jest firma Bialetti, która swoją nazwę wzięła od wynalazcy kawiarki i założyciela firmy - Alfonsa Bialettiego. Jego praca nad idealnym urządzeniem do kawy trwała kilkanaście lat i miała na celu przeniesienie kawiarni do domu. Czy nie o to nam nadal chodzi?
Kawiarka zatem jest urządzeniem tanim i poręcznym. W którym zaparzymy espresso (podstawę każdej kawy czarnej i mlecznej) przy pomocy małego ciśnienia wytwarzanego poprzez podgrzewanie wody, która znajduje się w dolnym zbiorniku kawiarki. Woda ta, już w postaci kawy, przedostaje się po chwili do górnego zbiornika, wcześniej przepływając przez zmielone ziarno. Cały proces, poczynając od wsypania kawy do sitka, do ściągnięcia kawiarki z palnika, trwa 2/3 minutki. Zatem wymarzony napar pojawia się w filiżance łatwo, szybko i tanio. Brzmi jak idealna propozycja dla początkujących kawoszy.
ekspresy kolbowe/automatyczne
Przy tych opcjach mogą nas wystraszyć ceny. Owszem, kawiarniane ekspresy osiągają duże ceny, natomiast jeśli zależy nam na kilku filiżankach kawy dziennie, nie ma co przepłacać! Zainwestujmy swój czas w umiejętności, a na start wybierzmy prostsze i tańsze urządzenie z dobrym młynkiem.
Jeśli już o nich mowa, to większość ekspresów automatycznych ma je wbudowane. Właściwie wystarczy wybrać odpowiednim przyciskiem kawę, na którą mamy ochotę i sprawy dzieją się same. Dla lepszej jakości, polecam jedynie dobrać odpowiednie mielenie. Jeśli kawa wydaje nam się zbyt delikatna i/lub kwaśna warto zmielić kawę drobniej. Jeśli jest zbyt mocna i/lub gorzka, ziarno należy zmielić grubiej.
Ekspresy kolbowe dają już więcej możliwości dopracowania idealnej kawy oraz samodzielnego spienienia mleka. Natomiast przy nich dobrze mieć w głowie informacje jakiej wielkości mamy kolbę oraz pobawić się z idealnym mieleniem kawy.
french press
Kolejny cudowny wynalazek, w którym zaparzymy kawę, cascarę jak i herbatę. Urządzenie zachwycające cały świat. Począwszy od Francuzów, którzy przez 72 lata (1852-1924) udoskonali swój pomysł, przez Hollywood (french press użyty w filmie Teczka Icpress z 1965), po Duńczyków, słynących z designu, którzy rozpowszechnili ten poręczny zaparzacz do kawy w swoich sklepach.
Ale jak zaparzyć kawę we “francuskiej prasie”? Nic prostszego! Ziarno kawy należy zmielić grubiej (na wielkość gruboziarnistej soli) w proporcji 6 gramów kawy na 100ml wody. Kawę, która znajduje się już w cylindrze, zalać wodą (około 93°C)
i odczekać 4 minuty. Po tym czasie należy przecisnąć tłok, w taki sposób, żeby fusy kawowe pozostawały na dnie naczynia. Gotową kawę dobrze przelać do innego naczynia, aby zatrzymać proces parzenia. Po tej metodzie można się spodziewać bogatego profilu smakowego (który zawdzięczymy dłuższemu parzeniu)
i herbacianej konsystencji. Podsumowując, to prosta i tania opcja dedykowana zwłaszcza fanom kubków pełnych aromatycznej i czarnej kawy.
Większość sprzętu do kawy, który jest produkowany przez sprawdzonych producentów, jest w stanie służyć długie lata. Te małe inwestycje to wstęp
do świetnej przygody z sensoryką i dodatkowe dopieszczenie ulubionych momentów dnia naszą pasją - kawą.