Darmowa dostawa od 149 z!!

Espresso

Espresso jest jedną z najchętniej wybieranych przez miłośników kawy na całym świecie. Ten sposób parzenia dostępny jest w niemal każdej kawiarni czy restauracji. To szybka i prosta forma pobudzenia, która w wielu kulturach jest zakorzeniona bardzo głęboko. Przykładem mogą być tutaj Włochy, gdzie normą jest picie 5-6 filianek w ciągu dnia. Jego miłośnicy podkreślają intensywny aromat i wyrazisty smak, który znacznie różni ten rodzaj kawy od latte, posiadającej słodki smak ze względu na obecność spienionego mleka.

Espresso – kultowy smak w maleńkiej filiżance

Dla wielu baristów i smakoszy kawa w tej formie jest prawdziwą kwintesencją smaku. Już kilka łyków pozwala przynieść doznania smakowe na zupełnie innym poziomie. Kluczową kwestią w tym przypadku jest dobór odpowiedniej kawy ziarnistej, która pozwoli wydobyć esencję smaku.

Nazwa tego rodzaju kawy pochodzi od włoskiego słowa espressivo, co oznacza wyrazisty. To właśnie we Włoszech niejaki Luigi Bezzera wynalazł pierwszy na świecie ekspres ciśnieniowy. Była to maszyna oparta na przepływie pary i wody. Patent został odkupiony przez Desiderio Pavoniego, który następnie ulepszył formułę espresso. Jednak dopiero Giovani Achille Gaggia stworzył formułę espresso, która jest dzisiaj wykorzystywana, a która opiera się na innym sposobie podgrzewania.

Do dzisiaj espresso stanowi podstawę dla licznych napojów kawowych, takich jak caffe latte, latte macchiato czy macchiato.

Rodzaje espresso – kluczowe kwestie

Nie każdy wie, ale istnieje kilka różnych rodzajów espresso. Wyróżniamy:

- Lungo – gdzie do parzenia używa się podwójnej ilości wody, zachowując przy tym tradycyjną porcję ziaren kawy.

- Ristretto – napój o mniejszej objętości (o 50%) sporządzone z tej samej ilości kawy. Smakuje bardzo intensywnie. Dla wielu nie obędzie się bez cukru.

- Dopio – podwójna porcja.

- Coretto – do tego rodzaju podaje się niewielką ilość alkoholu.

envelopephonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram